Konferensen arrangerades av RISE och Utbildningsradion och ägde rum den sjunde maj 2020 på distans med några gäster i konferenssalen på Ingenjörsvetenskapsakademien. Ta del av material från såväl utbildningsminister Anna Ekström som rektorer, lärare och elever under en dag som reflekterade över det vi lärt oss – och blickade framåt mot hösten och framtiden.

Du kan se klipp från konferensen på UR Samtidens sida.

Konferensen var en heldag av reflektioner, kunskap, inspiration och framåtblickande. Hur har det gått att hantera undervisning och elever på distans under coronapandemin, och vad händer framöver? Hur kan vi planera för kontinuitet och hållbarhet framöver, samtidigt som vi hanterar nuet? Vilket stöd finns att få? Hur gör kollegor på andra håll?

Talare

Program för Skola Hemma – vad tar vi med oss framåt?