En hand håller i en glödlampa. I bakgrunden en vacker himmel med moln.

Erfarenheter från 59 länders utbildningssystem samlas och analyseras

Coronapandemin har utmanat utbildningssystemet i alla länder och på alla nivåer. Fernando M. Reimers och Andreas Schleicher har för OECD:s räkning samlat in och analyserat erfarenheter från 59 länder och analyserat dessa. Hur kommer de lärdomar och erfarenheter vi samlat på oss under pandemin att förändra det sätt vi bedriver utbildning?

Ta del av hela rapporten här:
“Schooling disrupted, schooling rethought: How the Covid-19 pandemic is changing education” (Fernando M. Reimers, Global Education Innovation Initiative, Harvard Graduate School of Education. Andreas Schleicher, Directorate of Education and Skills, Organisation for Economic Co-operation and Development. With assistance from Grace A. Ansah. 2020)