Göteborgsregionen – ny partner till Skola Hemma

Vi välkomnar Göteborgsregionen som partner till samarbetet Skola Hemma.

Göteborgsregionen finns eftersom 13 kommuner har valt att jobba tillsammans. Göteborgsregionen driver utvecklingsprojekt, har myndighetsuppdrag, forskar, anordnar utbildningar och är storstadsregionens röst i Västsverige, bland mycket annat. I slutändan handlar det om att regionens en miljon invånare ska få ett så bra liv som möjligt. Göteborgsregionen har tagit fram sajten distanspedagogik.se för att snabbt kunna erbjuda kvalitetssäkrat och praktiknära stöd till såväl gymnasieskolor och vuxenutbildningar som till de grundskolor som i dagsläget bedriver en stor del av sin undervisning digitalt. Under våren 2020 arbetar de parallellt med att inventera och följa upp behoven i totalt 20 kommuner runtom i Västra Götaland. Genom att kartlägga lärarnas egna frågor och funderingar kan de se till att innehållet på sidan alltid är aktuellt.